best website software

 

ALKOL KİLİDİ (Alkolmetre)

Alkolmetre cihazı şoförün belirlenen yasal sınırın üzerinde alkollü olması durumunda aracın çalışmasını bloke eder.

Başta Fransa olmak üzere Avrupada bazı araçlarda kullanımı zorunlu olmayan sistem 2 parçadan oluşmaktadır.

1- Alkol seviyesini ölçen bölüm
2- Aracın çalışmasını bloke eden sistem

Sürücünün araca binmeden kendini test etmesine imkan sağlar. Sistemin Bio Metrik parmak izi okuyucusu vardır; böylece yalnızca yetkili şoför aracı devreye sokabilir. Yalnızca parmak izi erişimine sahip sürücü aracı başlatabileceğinden ek bir güvenlik özelliği sunar.

Cihaza yapılan her üfleme, işlem numarası, kandaki alkol oranı,tarih ve zaman bilgileri ile kaydedilir.Bu veriler, uçucu olmayan bellek birimlerinde saklanır ve filo yöneticisi tarafından alınabilir veya GSM "opsiyonel modül" vasıtasıyla bir kontrol merkezine anında iletilebilir .

Cihazın kullanılacağı ülkedeki alkol sınırı cihaza fabrikada üretim aşamasında yüklenir. 16 000 kadar olay(üfleme) kaydedilebilir ve veriler, sürücünün içki alışkanlıklarının doğru bir kayıt ve profilini sunarak sürücü davranışlarının değiştirilmesi ve filo yöneticisinin bu verileri risk analizi yapmak için kullanması sağlanır.

Cihaz -40 ° C ila + 85 ° C arasında çalışır ve bu cihaz için gerekli olan

Avrupa CENELEC Standartları EN 50436-1 ile uyumludur.. Cihaz, mekanik yollarla sistemin aldatılmasını önlemek ve sadece bir insan nefes örneği kabul etmek için belirli elektronik karşı önlemler içermektedir.

Sistem ayrıca, araç hareket halindeyken rasgele örnekler istemek üzere programlanabilir; sürücüler sürücüler ayık olmasına rağmen sürüş sırasında alkol tüketebilirler.

Cihazın acil durumlarda devre dışı bırakılabilme özelliği de mevcuttur. Sürücü bu özelliği kullandığı taktirde bu eylem kaydedilir ve merkeze iletilir.

Sistem, çoğu filo ve motor yönetim sistemiyle arabirim oluşturacak şekilde tasarlanmıştır.

Sistem, üzerinde bulunan RF Radyo Frekansı aracılığıyla veri kaydını VBS'den bir bilgisayara aktarır. Bu bilgi, filo yöneticilerini kimin potansiyel bir tehdit oluşturabileceği konusunda uyarmak için kullanılabilir.